تجزیه و تحلیل پرفروش ترین برنامه های کافه بازار

در این پست قصد دارم از نقطه نظر آماری به بررسی پرفروش ترین برنامه های کافه بازار بپردازم. داده های استفاده شده در این پست مربوط به لیست پر فروش ترین برنامه های کافه بازار در تاریخ شانزدهم مهرماه ۱۳۹۴ است. این داده ها بوسیله یک Web Scrapper بسیار ساده که با زبان پایتون نوشته ام  جمع آوری شده. می توانید داده های خام را در قالب یک فایل اکسل از اینجا دانلود کنید.

در تجزیه و تحلیل های انجام شده درآمد یک برنامه برابر با تعداد نصب های های فعال ضرب در قیمت آن تعریف شده است.

توجه: برای مشاهده تصویر کامل نمودارها روی تصاویر کلیک کنید.

در ادامه به سوالاتی که در آن زمان برای خودم مطرح شده بود می پردازم:

۱- بازار چند برنامه پر فروش دارد؟

پاسخ: در زمان بررسی کافه بازار ۵۰ برنامه پرفروش در لیست برترین های فروشی خود داشت. نام نرم افزار ها به همراه دسته های آنها در فایل ضمیمه شده موجود است.

۲- در لیست پرفروش ترین ها چه تعداد برنامه از هر گروه وجود دارد؟

پاسخ: جواب این سوال را می توانید در Pareto Chart زیر به وضوح مشاهده کنید. در این نمودار ستون افقی نام دسته ها و ستون عمودی تعداد برنامه های موجود در آن دسته را نشان می دهد.

تعداد برنامه های پرفروش موجود در هر دسته در لیست پرفروش ترین های کافه بازار

همان طور که مشاهده می کنید بیشترین تعداد برنامه ها در دسته کاربردی قرار دارند. در جدول زیر می توانید فراوانی نسبی (Relative Frequency) برنامه های موجود در هر دسته را مشاهده کنید:

تعداد برنامه های موجود در هر دسته

۳- میانگین قیمت برنامه های موجود در هر دسته چقدر است؟

پاسخ این سوال را می توانید در جدول و نمودار زیر مشاهده کنید (قیمت ها از بزرگترین به کوچکترین مرتب شده اند). همان طور که مشاهده می کنید میانگین قیمت برنامه های موجود در دسته صوت و موسیقی از همه بالاتر است.

میانگین قیمت برنامه های موجود در هر دسته

میانگین قیمت برنامه های موجود در هر دسته

۴- در میان پر فروش ترین ها به طور کلی میانگین قیمت چقدر است؟

به طور کلی میانگین قیمت برنامه در میان پر فروش ترین ها ۱۵۱۹ تومان است.

۵- درآمد کل کافه بازار از پرفروش ترین ها چقدر بوده؟ سود کافه بازار در این میان چقدر بوده است؟

در کل کافه بازار تا تاریخ مذکور از پرفروش ترین های خود مبلغ  یک میلیارد و هفتصد و پنجاه و سه میلیون و صد و پنج هزار تومان در آمد داشته است. در این میان سود کافه بازار که ۳۰ درصد این مبلغ است برابر با پانصد و بیست و پنج میلیون و نهصد و سی و یک هزار و پانصد تومان بوده است.

۶- مجموع در آمد برنامه های موجود در هر دسته چقدر بوده است؟ پر در آمد ترین دسته ها به ترتیب کدامند؟

پاسخ این سوال را می توانید در نمودار و جدول زیر ملاحظه کنید (نتایج بر اساس بیشترین درآمد مرتب شده اند).

EarningPerCatParetoChart

EarningPerCatTable

۷- توزیع درآمد برنامه ها چگونه است؟
برای پاسخ به این سوال باید مواردی مانند پردرآمد ترین برنامه (Max)، کم درآمد ترین برنامه (Min) و رنج درآمد برنامه ها (Range) را به دست آوریم. اطلاعات مربوط به پردرآمدترین و کم درآمد ترین برنامه ها را برای استفاده شما آورده ام:

 • پردرآمد ترین برنامه به نام قانون با صد و پنجاه و نه میلیون و نهصد و هشتاد هزار تومان
 • کم درآمد ترین برنامه به نام سوت بزن عکس بگیر با چهار میلیون و نهصد و نود و پنج هزار تومان. با به دست آوردن این مقدار می توان گفت بازار برنامه هایی که درآمدی برابر یا بیش از این مقدار دارند را در دسته پرفروش ها قرار می دهد.

توزیع درآمد برنامه ها در هیستوگرام  زیر آمده است:

EarningHistogram

نتیجه گیری

همان طور که مشاهده می کنید درآمد اکثر نرم افزار ها بین کمترین میزان (Min) تا حدودا پانزده میلیون تومان است. این در حالی است که ما در حال بررسی لیست پرفروش ترین نرم افزارهای کافه بازار هستیم. پانزده میلیون تومان حدودا، صدک ۳۸ درآمدها است؛ یعنی: ۳۸ درصد برنامه های پرفروش درآمدی کمتر یا برابر با این مقدار دارند. در این میان درآمد برنامه قانون که بیشترین میزان را به خود اختصاص داده است، حتی در میان پرفروش ترین ها، یک داده پَرت به شمار می رود. درآمد نرم افزار قانون صدک ۱۰۰ ام درآمدها است؛ یعنی بزرگترین میزان درآمد. در میان پرفروش ترین برنامه ها احتمال به دست آوردن درآمدی معادل درآمد نرم افزار قانون برابر با ۰.۰۲ است. این عدد در میان کل برنامه ها تقریبا صفر خواهد بود.

در انتها توجه داشته باشید که برای نتیجه گیری های دقیق باید داده های بیشتری جمع آوری شود و بررسی های دقیق تری انجام شود. هدف من از نوشتن این مقاله بیان اهمیت استفاده از داده ها برای تصمیم گیری های تجاری و قدرت و ظرافت اعداد در بیان حقایق است.

اما چرا نرم افزاری مثل قانون چنین درآمدی را به خود اختصاص داده؟ آیا این میزان فروش به معنای علاقه جامعه ما به قانون است یا دلیل دیگری دارد؟ نظر شما چیست؟

برای آگاهی از پست های بعدی می توانید در کانال تلگرام وبلاگ عضو شوید.
برای عضویت در کانال وبلاگ اینجا کلیک کنید

22 دیدگاه در “تجزیه و تحلیل پرفروش ترین برنامه های کافه بازار”

 1. سلام ممنونم واقعا مفید بود میخواستم ببینم میشهاین برنامه رو برای سایت هایی مثل گوگل پلی هم استفاده کرد؟
  اگر میشه انجام بدید و یه تحقیق هم در این مورد بذارید
  بازم ممنون

  1. سلام، خواهش می کنم. دقیقا این برنامه رو خیر. اما می توان برنامه هایی برای تجزیه و تحلیل گوگل پلی هم ایجاد کرد. البته اگر در حال حاضر برنامه ای موجود نباشد.

 2. سلام
  دقت کن قیمت ها رو میشه تو کافه بازار تغییر داد
  ابتدا که قانون اومده بود زیر ۱۰۰۰تومن قیمتش بود.
  و ناگهان این عدد رو شاید بعد از چند صد هزار دانلود عوض کرده
  برای همین دادش پرته
  البته مساله اینه که ایا هزینه و در امد کافه بازار بهم می خوره؟
  سودش از کجاست پس؟

  1. سلام. البته حرف شما درسته. همون طور که در پست هم ذکر شده درآمد برابر با تعداد دانلودهای فعال ضرب در قیمت تعریف شده که ممکنه دقیق نباشه اما نمی شه تعریف دیگری ارائه کرد چون بازار فقط همین آمار رو ارائه میده.

  2. بازار از هر فروش ۳۰ درصد رو برا خودش میگیره

   یعنی شما یک برنامه ۱۰۰۰ تومانی بخری
   اون هزار تومان شما به شرح زیر تقسیم میشه

   ۳۰۰تومان مال بازاره
   ۹۰ تومان برای مالیات
   ۶۹۰ تومان برای صاب برنامه

  3. کافه بازار کاری به قیمت برنامه نداره اوت خودش از هر دانلود ۳۰درصد مبلغ پول برمیداره به همین راحتی?

 3. سلام
  دلیل پرفروش بودن نرم افزارهای مثل قانون اینه که مردم فکر می کنن تو هر موضوعی که اطلاعاتشان به اندازه ی کافی نباشد، سرشان کلاه می رود. بنابراین، چنین نرم افزارهایی در ایران پرطرفدار می شوند.

  1. البته این از میان برداشتن عدم تقارن اطلاعات (Information Asymmetry) دلیل خوبی برای کسب آگاهی بیشتر هست اما فکر می کنم قابل تعمیم نیست. اگر چنین بود باید این امر در موضوعات دیگر هم مشاهده می شد.

 4. رضای عزیزم، بخش اعظم برنامه های توسعه یافته فعلی بالاخص برای گوشی های هوشمند از مدل درآمدی پرداخت درون برنامه ای به تنهایی یا از ترکیب پرداخت مبلغ ناچیز به هنگام خرید و پرداخت های بیش از آن در درون برنامه تشکیل می شود. از آنجایی که داده های صحیح(Fact) از کافه بازار در مورد پرداخت های درون برنامه در دست نیست، برای تکمیل شدن و نزدیک تر شدن به واقعیت اعداد و ارقام، پیشنهاد می کنم با برخی از گروه های توسعه دهنده نرم افزارهای پرفروش که در دامنه های مشترک نصب فعال قرار دارند و پرداخت درون برنامه ای نیز دارند ارتباط گرفته و جامعه آماری گسترده تری داشته باشی.
  در آخر تشکر میکنم از تلاش بی وقفه ات برای اعتلای دانش عمومی!

  1. سلام کامران عزیز؛ امیدوارم که حالت خوب باشه. به نکته بسیار خوبی اشاره کردی که می تونه در هر چه بهتر شدن این نتایج بسیار موثر باشه. البته من به چنین منابعی دسترسی ندارم و بسیاری از شرکت ها هم چنین اطلاعاتی رو در اختیار سایرین و به خصوص افراد بیرونی قرار نمی دهند. اما اگر بتوانم روزی به چنین اطلاعاتی دسترسی داشته باشم حتما سعی خواهم کرد این بررسی رو مجددا با زمان بیشتر و جمع آوری داده های بیشتر انجام بدم. در انتها امیدوارم همیشه موفق و موید و پیروز باشی.

  1. در آینده نزدیک و در اولین فرصت سعی خواهم کرد این پست رو به روز رسانی کنم. سعی خواهم کرد در نسخه به روز رسانی شده مطالب مورد نظرتون در مورد نرم افزار مربوطه و کد اون رو اضافه کنم.

 5. سلام. عرض ادب. لطفن راهنمایی کنید آیا برنامه های فرهنگی اجتماعی و مذهبی بازگشت مالی داره در ایران؟ سپاسگزارم

  1. سلام. پاسخ این سوال به این ساده گی نیست که بنده بخوام خدمتتون عرض کنم. نیاز به بررسی و تحلیل داره.

 6. با سلام
  بسیار متشکرم، مطلب بسیار خوبی نوشتید، تحلیل خیلی خوبی انجام دادید.
  با توجه به گسترش و توسعه بسیار پر سرعت صنعت اپلیکیشن های موبایل در کشورمون خواهش میکنم در صورت امکان آمار و ارقام مربوط به اپلیکیشنها و کافه بازار رو بروزرسانی بفرمایید.
  موفق و پیروز باشید

 7. سلام یه سوال دارم تورو خدا کمکم کنید.حساب بنده با ۱۵ تا خرید اینترنتی متوالی ۵۰۰هزار تومانی در عرض ۳ دقیقه خالی شد یعنی ۷۵ میلیون ریال ..باپیگیری بهم گفتن که از درگاه سامان بوده و از سایت کافه بازار خرید شده. با کلی زحمت و التماس گفتن ممکنه بازیهای خارجی مثل کلش یا کویین باشه..آقا یکی به من کمک کنه من کل سرمایه زندگیم همون ۷.۵۰۰ بود…چجوری به پولم برسم پلیس فتا هم منو پاس میده به اینور واونور جواب درست نمیدن بهم

  1. هر خریدی که به صورت آنلاین انجام میشه به عنوان یک تراکنش در سیستم بانکی ثبت میشه (به علاوه شما میتونید لیست تراکنش ها رو توی داشبورد اینترنت بانکتون ببینید یا پرینت اونها رو از بانک بگیرین). بعد از دریافت لیست تراکنش ها و با پیگیری از طریق پلیس فتا ببینید این تراکنش ها توی سیستم کافه بازار به حساب چه کاربری بوده (فکر می کنم برای پیگیری این باید شکایت کنید).اگر کاربر مربوطه اطلاعات حقیقی توی سیستم داشته باشه(که محتمالا داره چون چیزی رو خریداری کرده)، میتونن از اون طریق پیداش کنند. متاسفانه تنها راهی که دارید همینه و امکان دیگری برای پیگیری این مشکل وجود نداره. به نظرم با یک وکیل هم در این باره مشورت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *